Biz her şeyden önce “İYİ KAHVE” içmeyi seven ve kahveye olan bu tutkumuzu işe dönüştürmeyi ve hayallerini gerçekleştirmeyi seçen girişimcileriz.

 Kurumsal hayattan, topukludan/takım elbiseden bıkmış her beyaz yaka/plaza çalışanları olarak bir zamanlar “güneyde bir yere yerleşsek“ olarak kurduğumuz hayallerin yerini alan, özellikle tatillerde gittiğimiz yerlerde gördüğümüz ve iç çekerek “benim de böyle minicik bir kafem olsa” düşünü gerçekleştirmeye cesaret eden ve işe mutfağından başlamayı tercih eden profesyonellerdeniz.

Avrupa, Amerika ve Avustralya’da çok yaygın olan 3. dalga kahve dükkanları artık Türkiye’de de günden güne hayatımızın içine daha çok girmeye başladı. 3.dalga kahve dükkanlarıyla yurtdışı seyahatlerimizde tanıştık bundan yıllar önce. Kahveyi araştırdıkça ne kadar uçsuz bucaksız bir konu olduğunu gördük. Lezzet çeşitliliğini sağlamada sadece farklı kahve çekirdeklerinin değil farklı demleme şekilleri ve en önemlisi de yapan kişinin yetkinliklerinin de çok etkili olduğunu öğrendik. Karşımıza her yerde nitelikli kahve kavramı çıkıyordu. Peki neydi bu nitelikli kahve? Yaptığımız kahve nasıl nitelikli oluyordu? Ayırca sadece iki masa atmakla, birkaç büyükanne tarifi ve tuğla döşenmiş duvar, dekoratif objelerle hoş gözüken bir mekanın “kafe” için yeterli olmadığını, bilginin ve kalitenin değerini gördük ki istastistikler de bunu destekledi: Ülkemizde yapılan araştırma, açılan 100 kafeden 40 ının ilk yılını dolduramadan kapandığını söylüyordu.

Kendi kendimize bu soruları sorduğumuz ve araştırmalar yaptığımız günlerde yolumuz Şerif Başaran ile kesişti. Bir dönem Avrupa Nitelikli Kahve Birliği’nin (SCAE) Türkiye koordinatörlüğünü de yapmış kahve gurusu. Kahve Fabrikası ve Coffeetopia markaları ile kahve tutkunlarına ve bu işi profesyonel olarak yapmak isteyen girişimcilere nitelikli kahve ve kafe ile ilgili ihtiyaç duyabilecekleri her konuda tedarik ve danışmanlık hizmetleri sunuyor. Kahve sayesinde öğrencisi olarak başlayan iletişimimiz, yıllar içerisinde dostluğa ve 2016 yılından itibaren de iş ortaklığına dönüştü.

2015 yılı ortasında aldığımız karar ile önce İstanbul’dan İzmir’e taşındık – ki bu güneyde bir yer hayalimizin ilk durağıydı – ve sonraki adım olarak da kahve tutkumuzu işe dönüştürerek 2016 yılında Kahve Fabrikası’nın temsilcisi olduk.

CoffeeWorks olarak amacımız, öncelikli olarak Ege bölgesindeki kahve tutkunlarına/girişimcilere herzaman kaliteyi önplanda tutarak konusunda uzman iş ortakları ile kendini sürekli geliştiren ve sürdürülebilir iş modelleri ve işletmeler kurgulamak; fark yaratmak isteyen işletmelere doğru, kaliteli malzemeyi, ekipmanı, personeli ve en önemlisi bilgiyi sağlamaktır.